مقالات

نگاهی به ابزار پرداخت سیستم های مالی

ابزار پرداخت

در شرایط تجاری پس از همه‌گیری، تعداد فزاینده‌ای از مصرف‌کنندگان تمایلی به حمل پول نقد ندارند. هر چیزی که بین غریبه ها تغییر می کند نشان دهنده درجه ای از خطر است که بسیاری از مشتریان و کسب و کارها به طور یکسان با پذیرش آن احساس ناراحتی می کنند. در طول همه گیری، استفاده از پول نقد تا 35 درصد کاهش یافت.

اما بسیاری استدلال می‌کنند که کووید-19 صرفاً تغییری را تسریع کرده است که مدت‌ها پیش آمده است. روزهایی که پرداخت های نقدی و چک های گاه به گاه عمده تراکنش های روزانه ما را تشکیل می دادند، گذشته است. امروزه، ما طیف وسیعی از ابزارهای مالی را برای کمک به تسهیل معاملات داریم.

ابزار پرداخت

«ابزار مالی» یک اصطلاح کلی است که برای توصیف هر ابزار فیزیکی یا دیجیتالی استفاده می‌شود که برای انجام تراکنش‌های بدون نقد استفاده می‌شود و حرکت از حساب بانکی مشتری به حساب تاجر را تسهیل می‌کند.

بررسی ابزار پرداخت در سیستم های مالی

نمونه های پرکاربرد عبارتند از:

  • کارت های اعتباری
  • کارت های بدهی
  • بدهی مستقیم
  • ارائه دهندگان خدمات پرداخت (مانند پی پال)
  • کیف پول های الکترونیکی

آیا ابزارهای مالی ریسک بیشتری نسبت به پول نقد دارند؟

برای نسل‌ها، خرد متعارف در میان شرکت‌های کوچک و متوسط ​​این بود که «پول نقد پادشاه است». و در حالی که هنوز روش پرداخت ترجیحی برای بسیاری از بخش‌ها است (به ویژه آنهایی که به ترافیک محلی مانند خرده‌فروشی راحت و غذای آماده متکی هستند)، استفاده از ابزارهای مالی از سال 2019 بر استفاده از پول نقد پیشی گرفته است.

برخی از SME ها معتقدند که پول نقد ذاتاً امن تر از استفاده از ابزارهای مالی است. اما هیچ ریسک سیستمی ذاتی در استفاده یا پذیرش ابزارهای مالی وجود ندارد.

ابزارهای مالی در نظارت بانک مرکزی یوروسیستم بر سیستم های پرداخت گنجانده شده است. این امر امنیت و کارایی را در کل منطقه پرداخت واحد یورو (SEPA) تضمین می‌کند، که بریتانیا همچنان بخشی از آن پس از برگزیت است. علاوه بر این، تنظیم‌کننده سیستم‌های پرداخت در ارتباط با سایر تنظیم‌کننده‌ها مانند اداره رفتار مالی و بانک انگلستان کار می‌کند تا اطمینان حاصل کند که ابزار و سیستم‌های پرداخت راحت و امن هستند.

ابزارهای پرداخت در مقابل سیستم های پرداخت: تفاوت چیست؟

اصطلاحات «ابزار پرداخت» و «سیستم‌های پرداخت» گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. با این حال، معانی آنها کمی متفاوت است.

ابزار پرداخت بخشی از یک سیستم پرداخت است. این بخشی است که انتقال وجوه را تسهیل می کند. اما مجموعه‌ای از فرآیندها در پشت صحنه در جریان است که پول را از حساب خریدار به حساب فروشنده منتقل می‌کند. سیستم پرداخت عبارت چتر این فرآیند است که تعدادی از طرفین از جمله بانک ها، PSP ها و شرکت های کارت اعتباری را در بر می گیرد.

حتی برداشت پول نقد از دستگاه خودپرداز نیز مستلزم استفاده از سیستم های پرداخت است.

پیشنهاد مطالعه: جهت خرید انواع دستگاه کارتخوان اینجا کلیک کنید.

کدام ابزار پرداخت برای کسب و کار شما مناسب است؟

ناگفته نماند که در یک چشم انداز تجاری به طور فزاینده بدون پول نقد، کسب و کارها باید طیف وسیعی از ابزارهای پرداخت را بپذیرند. اما با وجود تعداد زیادی از انتخاب‌ها، که هر کدام مزایا و احتیاط‌های خاص خود را دارند، چگونه می‌دانید کدامیک برای نیازهای مشتریان شما مناسب‌تر است؟

وقتی نوبت به پذیرش ابزار پرداخت می‌رسد، باید چندین ملاحظات از جمله راحتی مشتری، هزینه‌ها و هزینه‌های متحمل شده و امنیت هر دو طرف را رعایت کنید. باید از خود بپرسید:

آیا مشتری از پرداخت به این روش مطمئن خواهد بود؟

آیا سریع، ایمن و راحت است؟

آیا می توانم پرداخت آنلاین، در محل و تلفنی را قبول کنم؟

آیا تراکنش های آینده را سریع تر و آسان تر می کند؟

آیا برای جمعیت هدف من به راحتی در دسترس است؟

کارمزدها و هزینه‌ها چه تأثیری بر حاشیه سود من خواهند داشت و آیا با تمایل به افزایش هزینه‌ها جبران می‌شود؟

کارمزدها و هزینه‌ها چه تأثیری بر حاشیه سود من خواهند داشت و آیا با تمایل به افزایش هزینه‌ها جبران می‌شود؟

بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک‌تر، هزینه‌ها و هزینه‌ها را با تحمیل حداقل محدودیت هزینه برای مشتریانی که از ابزارهای مالی مانند کارت‌های اعتباری و نقدی، بدون تماس، Apple Pay و غیره استفاده می‌کنند، جبران می‌کنند. این نه تنها می‌تواند موانع فروش را برطرف کند، بلکه میانگین هزینه‌های هر مشتری را افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *