مقالات

بررسی اجزای کلی دستگاه های کارتخوان

بررسی اجزای کلی دستگاه های کارتخوان

قطعات الکترونیکی دستگاه کارتخوان به اندازه اجزای سخت افزاری و نرم افزاری آن نقش مهمی در عملکرد دستگاه دارند که می بایست دارای  کیفیت بالایی باشند تا در صورت خرابی این قطعات و عمر کوتاه آن ها خللی در سیستم پرداخت کسب و کار ایجاد نگردد.

در ابتدا، زمانی که کلمه دستگاه پوز را می‌ شنویم، همه ناخودآگاه به یاد دستگاه‌های کوچکی می ‌افتیم که در بسیاری از فروشگاه‌ها امروزه یافت می شود و با آن صورت حساب خود را پرداخت می نماییم.

به طور کلی باید گفت که  دستگاه پوز فقط همین دستگاهی که امروزه در مکان های مختلف مشاهده می کنیم نمی باشد ، بلکه این مدل پیشرفته تمامی دستگاه‌ها است. دستگاه‌های صندوق ساده، دستگاه صندوق بارکد خوان هم از مدل‌های مختلف و ساده دستگاه پوز محسوب می شوند که از آن‌ها برای انجام عملیات تراکنش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیچیدگی عملیات این دستگاه‌ها بر اساس مدل‌ها و چگونگی عملکردشان و ویژگی‌هایشان متفاوت می باشد. در واقع، تنظیم و عملکرد این دستگاه به مدل، نوع ساخت، نوع تکنولوژی به کار رفته، نوع متد انتخابی برای پرداخت، چگونگی ذخیره اطلاعات فروش روزانه و ارسال پول به حساب و سیستم نرم افزاری به کار رفته به همراه چگونگی چاپ اطلاعات بر روی کاغذ بستگی دارد.

از دید کاربر ممکن هست که بین آن‌ها تفاوتی وجود نداشته باشد؛ اما از نظر مدل و ساختار، اختلافات ساختاری موجود است. برای همین می باشد که شما امروزه نوع دستگاه‌های پوز مختلفی را در انواع فروشگاه‌ها استفاده دارند.

دستگاه پوز، از قدیم تا آینده

شاید در ابتدا تا همین چند سال پیش و قبل از اینکه دستگاه‌های پوز امروزی بتواند به این صورت در همه جا یافت شود، در فروشگاه‌های بزرگ از صندوق‌ های پول استفاده می گردید.

صندوق‌هایی که هنوز هم استفاده زیادی دارند. در این صندوق‌ها، هیچ راهی برای درج قیمت محصولات در سیستم آن‌ها نبود و صندوق‌دار با استفاده از تیکت قیمت روی کالاها، قیمت‌ها را ثبت می نمود و مشتری را از حاصل جمع خرید مطلع می کرد.

سپس صندوق‌دار هم بعد از دریافت پول، آن را داخل باکس قرار می داد و رسید چاپی تنها سند مشتری و صندوق‌دار از خرید و نوع کالای فروخته شده بود؛ اما چند سال بعد که سیستم‌ها کامپیوتری گردید، امکان ذخیره سازی اطلاعات کالا به همراه قیمت نیز موجود شد و صندوق‌دار می‌توانست با یک دستگاه بارکد خوان، اطلاعات کالاها و قیمت را به صورت دیجیتالی را در صفحه مانیتور خود مشاهده و ثبت ومشتری را نسبت به مبلغ نهایی آگاه می کرد.

امروزه سیستم‌های دستگاه‌های دریافت پول و ذخیره سازی اطلاعات کالاها بسیار پیچیده ‌تر شده می باشد و در حال حاضر شاهد استفاده از سیستم‌های پوز مبتنی بر ابر می باشیم که داده‌ها را به صورت آنلاین ثبت و نگهداری می نماید.

در واقع به این روش، سرعت دریافت پول و خرید مشتری به شدت افزایش پیدا کرده و دیگر شاهد صف‌های طولانی برای پرداخت کالاها نخواهیم بود.

دستگاه پوز، از قدیم تا آینده

دستگاه پوز چیست؟

همانطور که می دانید دستگاه های پوز که به پایانه های فروش نیز معروف می باشند، دستگاه هایی هستند که از طریق ارتباط تلفنی یا ارتباط شبکه ای به سیستم های بانکی متصل می گردند و انواع عملیات بانکی را انجام می دهند .

از مهم ترین عملیاتی که دستگاه های پوز قادر به انجام آن هستند می توان به علمیات پرداخت مالی و انتقال پول از حسابی به حساب مقصد اشاره نمود. این عملیات که همان عملیات خرید نامیده می شود، پر کاربردترین و شاید اصلی ترین دلیل استفاده از دستگاه های پوز هست.

اجزای اصلی و کلیدی سیستم پوز

دستگاه پوز شامل دو بخش نرم افزار و سخت افزار می باشد که نمونه‌های پیشرفته آن قادر می باشند  تا اطلاعات خرید روزانه فروشگاه‌ها را در خود ثبت کنند که در واقع، تفاوت دستگاه‌های کارت خوان در همین چگونگی ذخیره سازی اطلاعات و عملکرد آن‌ها می باشد.

اجزای نرم افزاری

سیستم نرم افزاری دستگاه به دو بخش برنامه رابط فرانت و داشبورد (که آن را بک اند هم می نامند) که وظیفه مدیریت و تحلیل فرآیندها را دارد، دسته بندی می گردد.

آن چیزی که شما در هنگام تراکنش‌ها از دستگاه پوز می بینید، برنامه رابط فرانت می باشد و تراکنش‌های پشت پرده که شرکت ارائه دهنده به آن دسترسی دارد، بک اند می باشد که در بعضی از مدل‌ها، می‌توان از خود همان دستگاه، تعدادی از فرآیندها و چگونگی انجام آن را مدیریت نمود.

این ساختار در تمامی مدل‌های پوز به صورت مشترک می باشد؛ اما دو روش وجود دارد که داده‌ها در دستگاه پوز ذخیره می گردد:

1- On – site

نرم افزار به صورت محلی بر روی دستگاه (سرور) شما نصب می گردد.
باید لایسنس یک یا چند نرم افزار را خریداری نمایید که اصولاً این عملیات از طرف خود شرکت ارائه دهنده تأمین می شود و مشتری دخالتی در این زمینه نخواهد داشت.
باید هر چند وقت یک بار، نرم افزار به روزرسانی گردد که باز هم خود شرکت این فعالیت توسط شرکت صورت خواهد گرفت.
به دلیل نیاز اتصال بین حساب شما، بانک و شرکت ارائه دهنده ، نیاز به اینترنت نیز بسیار مهم خواهد بود.

2- Cloud-base

سیستم به صورت آنلاین قرار می گیرد، یعنی می‌توان به داده‌ها از هر مرورگری دسترسی پیدا نمود.
عملیات به روزرسانی به صورت خودکار و بدون دخالت و بر اساس برنامه و از طریق اینترنت انجام می گردد.
نیاز است که از آخرین برنامه دستگاه پوزاستفاده شود.
به طور کلی در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا از سیستم مبتنی بر ابر استفاده می کنند تا کاربران و شرکت‌ها به بتوانند به داده‌ها به صورت آنلاین و سریع دسترسی داشته و آن را راحت‌ تر مدیریت نمایند.

اجزای سخت افزاری دستگاه کارتخوان

اجزای سخت افزاری

ابزاری یا رابطی که در آن جزئیات تراکنش را ثبت می نماید.
ابزاری شبیه به دکمه می باشد که بعد از هر خرید شما باید آن را می ‌زنید تا اطلاعات هر تراکنش به حساب شما انتقال یابد. البته در سیستم‌های جدید دستگاه کارت خوان دیگر نیازی به انجام این عملیات نیست.

1- کشوی صندوق

همان کشویی کوچک است که صندوق‌دار پول را در آن قرار می‌ دهد.

2- دستگاه پرینتر رسید

دستگاه یا محفظه‌ای می باشد که روی کاغذ مخصوص در آن قرار گرفته و رسید هر تراکنش را چاپ و تحویل مشتری می ‌دهد. بسته به دستگاه پوز، اندازه این کاغذها ممکن است بین اندازه یک چهار انگشت دست تا یک نامه بلند باشد.

3- بارکد خوان

در واقع بارکد خوان دستگاهی می باشد که با یک نور قرمز رنگ و قرار دادن آن بر روی قسمت بارکد اجناس، اطلاعات و قیمت نیز نمایش داده می شود.

4- محل کشیدن کارت

قسمتی است که شما کارت را برای پرداخت پول می کشید. در بعضی از صندوق‌ها، دستگاه‌های پوز کوچک به نرم افزار صندوق متصل هستند و فقط خریدار بعد از کشیدن کارت، رمز خود را وارد می‌ کند و دیگر نیازی به وارد کردن رقم خرید نیست.

5- اسکنر بارکد

اسکنر بارکد از یک پرتو لیزر برای گرفتن اطلاعات قیمت گذاری شده با بارکد بر روی برچسب کالاها و برچسب های قیمت استفاده می نماید.

اسکنر بارکد در دو نوع داخلی و دستی به بازار عرضه می گردد. نوع اول معمولاً شامل شیشه تخت با اشعه لیزر می باشد که برای استفاده از آن افراد به سادگی با فشار دادن کالای در حال پیچیدن روی شیشه، آن را فشار می دهند.

برای خواندن بارکد با اسکنر بارکد دستی نیز، کارمندان از طریق تاباندن نور لیزر بر تصویر بارکد روی بسته بندی محصول یا برچسب قیمت آن انجام می دهند.

6- چاپگر

چاپگر رسید، فیش یا رسیدی با توجه به خرید ایجاد می کند. برخی از سیستم ها دارای چاپگر جداگانه ای برای چاپ سایر مواد مانند کپی فاکتورهای سفارش ویژه، ضمانت نامه ها و دستورالعمل های تحویل به مشتریان می باشد.

پیشنهاد مطالعه: نگاهی به انواع ابزارهای پذیرش

ابزارهای شبکه

در واقع ابزارهای سخت افزاری که باعث اتصال بین دستگاه با حساب بانکی او می شود.

1- صفحه کلید

صفحه ای شامل حداقل 9 کلید که کاربر اطلاعاتی مانند مبلغ و رمز را وارد می نماید.

2- صفحه مانیتور

صفحه ای­ کوچک یا بزرگ که اطلاعات تراکنش را نشان می دهد.

البته این اجزا برای تمامی مدل‌های دستگاه پوز از قدیم تا الآن است که دستگاه‌های امروزی دیگر دارای کشوی صندوق و بارکد خوان نمی باشد و قیمت‌ها به صورت دستی توسط خود کاربر وارد می شود.

دستگاه‌های کارت خوان پیشرفته امروزی با استفاده دارای سیستم وای فای هستند که دیگر نیاز به کابل برق نیست که ما آن دستگاه کارت خوان سیار می نامیم.

صفحه­ کوچک یا بزرگ که اطلاعات تراکنش را نشان می دهد.

مزایای استفاده از دستگاه پوز

از مهم ترین مزایای دستگاه های پوز، سادگی عملکرد آن ها می باشد. در واقع کار کردن با دستگاه های پوز به قدری راحت و ساده است که تنها نیاز هست شما قادر به خواندن باشید تا بتوانید از آن ها استفاده نمایید.

دیگر مزیت های اصلی دستگاه های پوز این می باشد که کسانی که کارت بانکی دارند می توانند در هنگام خرید از مراکزی که از دستگاه های پوز استفاده می نمایند، مبلغی را که باید بابت خرید کالا یا استفاده از خدمات بپردازند بدون پرداخت وجه نقد از طریق دستگاه های پوز پرداخت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *