مقالات

باتری اضطراری دستگاه کارتخوان

کافی است که از خانه خارج شوید و به مغازه ها و سوپرمارکت ها بروید، به سرعت متوجه خواهید شد که همه کسب و کارها چه بزرگ و کوچک از دستگاه های کارتخوان و یا همان دستگاه های پز استفاده می کنند.اگر شما فرد شاغل باشید و خود دارای کسب و کاری باشید حتما به اهمیت و حیاتی بودن این دستگاه پی برده اید ولی متاسفانه برخی اوقات باطری دستگاه پز بسیار زود تمام میشود و یا در زمان نادرستی که واقعا به آن احتیاج مبرم دارید، باطری دستگاه تمام شده و دستگاه از کار می افتد.

به دلیل تمام شدن باطری این دستگاه ها سعی شده است که در طراحی و ساخته نوع جدید این مشکل را برطرف کنند. به همین دلیل پس از مدتی شاهد دستگاه های پز بی سیم بودیم که دیگر مشکل تمام شدن باطری را نداشت.اما با این حال شرایط گرفتن این دستگاه های کارتخوان بی سیم کمی سخت است و به همین دلیل سعی شد تا در ساخت نوع دیگری از دستگاه های کارتخوان خلاقیت و ابتکار به خرج داده شود.

مباحثی که در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرند :

 • دستگاه کارتخوان
 • انواع دستگاه پز
 • اجزا دستگاه کارتخوان
 • باطری دستگاه کارتخوان

دستگاه کارتخوان

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از افراد سعی کرده اند تا روند و فرآیند زندگی را برای انسان ها آسوده تر کنند. در زمان های گذشته، از مبادله کالا به کالا استفاده میکردند تا نیاز اساسی خود را برطرف کنند. با گذشت زمان و کمی به روز تر شدن اقتصاد و فرهنگ افراد، سکه و پول به وجود آمد و از آن ها استفاده میشد.و اکنون از کارت های اعتباری برای رد و بدل کردن پول و یا حساب و کتاب ها استفاده میشود.

دستگاه های پز یکی از اساسی ترین دستگاه های الکترونیکی هستند که در روند اقتصاد و حساب ها بسیار کمک کرده اند.با استفاده از دستگاه های کارتخوان میتوان به سادگی موجودی حساب بانکی، پرداخت، خرید ، خرید شارژ و … را انجام داد.

POS در واقع مخفف کلمه point of sale  است که با استفاده از ارتباط تلفنی و یا شبکه ای به حساب بانکی شما متصل میشود و شما میتوانید بسیاری از خدماتی که در گذشته احتیاج به رفتن به بانک داشت را به سادگی و سرعت انجام دهید.

دستگاه های کارتخوان خود دارای ویژگی های دیگری نیز هستند که میتوان از آن ها استفاده کرد که عبارت اند از:

 • پرداخت
 • اعلام موجودی
 • دریافت صورتحساب
 • انصراف از خرید
 • گزارش روزانه

 

انواع دستگاه پز

با توجه به نیاز افراد در زمان و شرایط مختلف، از این نوع دستگاه در انواع مختلفی طرحی و ساخته شده است.

انواع دستگاه کارتخوان عبارت اند از:

 • دستگاه کارتخوان تلفنی (Dial-Up)
 • دستگاه کارتخوان اینترنتی (Wi-Fi)
 • دستگاه کارتخوان کامپیوتری (PC_POS)
 • دستگاه کارتخوان بلوتوثی (Bluetooth)
 • دستگاه کارتخوان شبکه ای (LAN)
 • دستگاه POS سیم کارتی (GPRS)
 • دستگاه کارتخوان جیبی یا موبایلی (MPOS)
 • دستگاه کارتخوان اندرویدی (PDA-POS)

دستگاه کارتخوان تلفنی Dial-Up

همانطور که از عنوانش پیداست این نوع از دستگاه کارتخوان حتما باید با استفاده از خطوط تلفن کار کنند و تنها کسب و کار هایی میتوانند از خدمات این دستگاه کارتخوان استفاده کنند که دارای خط تلفن ثابت هستند. چرا که این نوع از دستگاه های پز برای تبادل اطلاعات انجام فعالیت ها باید از اینترنت خطوط تلفن استفاده کنند.

میتوان این نوع از دستگاه های کارتخوان را به عنوان اولین نوع دستگاه های پز در بازار بدانیم.اما متاسفانه دارای مشکلاتی نیز است که باعث میشود هنگام کارت کشیدن صدای تلفن بیاید و یا ارتباط بین تلفن و دستگاه قطع و وصل بشود.میتوان گفت که اگر دارای کسب و کاری هستید که احتیاج بسیار زیادی به دستگاه کارتخوان ندارید میتوانید از این نوع دستگاه پز استفاده کنید.

دستگاه کارتخوان اینترنتی Wi-Fi

یکی از پر طرفدار ترین دستگاه های کارتخوان که در فروشگاه های زنجیره ای و کافه ها میتوانیم ببینیم  دستگاه کارتخوان اینترنتی هستند که با استفاده از شبکه های اینترنت و وای فای کار را بسیار آسوده تر کرده اند و از طرفی به عملکردها سرعت بخشیده اند.

این نوع از دستگاه کارتخوان در اشکال مختلفی مانند، تبلت، گوشی و دستگاه پز طراحی و تولید شده اند. شاید از خود بپرسید که علت محبوبیت این نوع دستگاه پز چیست؟ باید گفت که این نوع از دستگاه پز که تنها با استفاده از اینترنت و وای فای کار می کند، دیگر احتیاجی به کابل و سیم ندارد و بسیار راحت میتوان آن را جا به جا کرد.

دستگاه کارتخوان کامپیوتری PC_POS

دستگاه کارتخوان کامپیوتری یکی دیگر از انواع دستگاه های پز است که البته تعداد کمی از افراد هستند که آن را میشناسند. این نوع از دستگاه ها همانطور که از عنوانشان پیداست برای انجام کار و خدمات رسانی حتما باید به یک دستگاه کامپیوتر متصل باشند.دستگاه کارتخوان کامپیوتری در مراکزی که احتیاج به چاپ فاکتور های کاغذی دارند بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

دستگاه کارتخوان بلوتوثی Bluetooth

دستگاه کارتخوان بلوتوثی یکی از  دستگاه های کارتخوانی است که دیگر استفاده چندانی از آن نمیشود و دیگر قدیمی شده است چرا که انواع دیگری از دستگاه های پز به بازار معرفی شده اند که مورد پسند افراد قرار گرفته اند.دقت داشته باشید که بستر این دستگاه های کارتخوان بلوتوثی، اینترنت و یا خط تلفن است. بدین منظور که برای راه اندازی این دستگاه ها ابتدا باید از اینترنت استفاده شود و سپس برای ادامه فعالیت احتیاج به  بلوتوث دارد که تا شعاع مشخص و معینی را پوشش میدهد.

دستگاه کارتخوان شبکه ایLAN 

این نوع از دستگاه با استفاده از کرات شبکه ای کار می کند و دیگر احتیاجی به Dial-up نیست. این نوع از دستگاه تنها با استفاده از اینترنت به شبکه مورد نظر متصل میشود و تمامی عملکرد ها را به خوبی انجام میدهد.تنها کافی است که، از پورت پشت دستگاه کارتخوان یک کابل شبکه به محل سوئیچ یا مودم خود وصل کنید.

اجزا دستگاه کارتخوان

دستگاه های پز باتوجه به ساختار و طراحی که شده اند از دو بخش عمده ساخته شده اند که خود دارای اجزا کوچکتری هستند.برای ساخت دستگاه پز از قسمت نرم افزار و سخت افزار استفاده میشود.

 

اجزا قسمت نرم افزاری دستگاه پز عبارت اند از:

 1. Cloud-base
 2. On – site

اجزا قسمت سخت افزاری دستگاه پز عبارت اند از:

 1. دستگاه پرینتر رسید
 2. بارکد خوان
 3. کشوی صندوق
 4. ابزارهای شبکه
 5. محل کشیدن کارت
 6. صفحه کلید
 7. صفحه مانیتور

قسمت نرم افزاری دستگاه پز بسیار مهم است چرا که وظیفه مدیریت و تحلیل فرآیند را به عهده دارد. یکی از وظایف مهمی که این قسمت از دستگاه دارد این است که ارتباط بین عابر بانک و دستگاه را برقرار کند.قسمت دیگری از این دستگاه ها، قسمت سخت افزاری است که محل کشیدن کار، خواندن بارکد، صفحه کلید و … است که نیز نقش مهمی در فرآیند امور اقتصادی و استفاده از این دستگاه ها دارند.

باطری دستگاه کارتخوان

همه این نوع دستگاه های کارتخوان دارای یک باطری هستند که تا مدت زمان مشخصی انرژی و باطری را نگه میداد و در صورت تمام شدن باطری، از کار می افتد.برخی از دستگاه های پز هستند که دارای سیم هستند و میتوانید آن ها را به شارژ بزنید. برخی افراد دستگاه های کارتخوان خود را از شب تا صبح که زمان خواب است در شارژ قرار میدهند تا در صورت نیاز در طول روز از آن استفاده کنند.

اما خبر خوش این است که باطری هایی طراحی و ساخته شده اند که در شرایط اضطراری میتوان از آن استفاده کرد.در بسیاری از مواقع استفاده از دستگاه های پز زمانی که باطری آن تمام میشود حتما باید آن را به برق بزنیم و در صورتی که برق ها هم رفته باشد، دیگر راه چاره ای نیست.

در این شرایط که برق ها رفته است و دستگاه پز شما باطری ندارد و احتیاج بسیاری به دستگاه پز و خدمات آن دارید میتوانید به سادگی از باطری های اضطراری استفاده کنید.در صورت استفاده از باطری های اضطراری میتوانید به سادگی در هر زمانی و در هر مکانی از خدمات آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *