مقالات

تاریخچه پایانه های فروشگاهی در ایران

تاریخچه پایانه های فروشگاهی در ایران

دستگاه های کارتخوان یا به عبارتی دستگاه پوز، دستگاه هایی هستند که برای انجام فرآیند ها و تراکنش های الکترونیکی مختلف به‌منظور پرداخت هزینه با کارت های بانکی و اعتباری مورد استفاده قرار می گیرند. دستگاه های کارتخوان از خطوط تلفنی، اینترنت و یا شبکه وای فای برای انتقال داده های موردنظر استفاده می‌کنند.

این دستگاه ها اصطلاحات صنعتی ترمینال، PDQ یا EFTPOS و در اصطلاحات عامیانه دستگاه پوز (Pos) و یا کارتخوان نامیده می شودند. امروزه این دستگاه ها به یکی از رایج ترین و ضروری ترین وسایل الکترونیکی تبدیل شدند که ما در زندگی روزمره خود استفاده می کنیم مانند دستگاه های تلفن هوشمند و یا رایانه ها. دستگاه های پوز از زمانی که کارت های بانکی پا به عرصه گذاشتند، شکل گرفتند اما در ابتدای فعالیت خود مورد استقبال قرار نگرفتند تا اینکه رفته رفته و با پیشرفت روزمره تکنولوژی مردم با توجه به نیازهای خود به استفاده از این دستگاه ها روی آوردند.

امروزه استفاده از این دستگاه ها به دلیل مزایا و قابلیت هایی مناسبی که دارند در کسب و کارهای مختلف و حتی در خرده فروشی ها هم مورد استفاده قرار میگیرند. این دستگاه ها تراکنش های مختلف ما رو در طول روز انجام می دهند و ما دیگر نیازی به انتظارهای طولانی برای دریافت و یا پرداخت نداریم اما تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که دستگاه های پوز از چه زمانی وارد دنیای ما شدند؟ ما در این مقاله از پارت ارتباط آوا قصد داریم تا به بررسی تاریخچه و پیدایش اولین دستگاه کارتخوان بپردازیم پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

چیپ اختراع فرانسه

در سال 1975 مخترع فرانسوی رولاند مورنو ، کارت تراشه دار را که به آن کارت هوشمند نیز می گویند ، ثبت اختراع کرد.

این ریزپردازنده انقلابی که برای اولین بار در کارت های تلفن استفاده شد ، در سال 1985 به طور گسترده در کارت های بانکی مورد استفاده قرار گرفت ، اجرای آن بر روی تمام کارت های اعتباری برای اولین بار از سال 1992 در فرانسه اجباری شد.

در انگلستان، تا سال 2004 بود که کارت‌های تراشه و پین دار معرفی شدند و از فوریه 2006 بر روی تمام کارت‌های پرداخت بریتانیا اجباری شدند ، استفاده از سیستم پین چهار رقمی متصل به تراشه ، کلاهبرداری را به میزان قابل توجهی کاهش داد ، قبل از سال 2004 مشتریان مجبور بودند تراکنش ها را با امضایی که به راحتی قابل تکرار بود جعل کنند و خود را برای فرشندگان احراز هویت می کردند.

پوز مخفف چیست؟

واژه پوز (Pos) در واقع مخفف واژه Point of sale به معنی نقطه ی فروش هست و فلسفه نامگذاری این دستگاه ها بدین صورت هست که پرداخت، نقطه به ثمر رسیدن یک معامله است. به همین خاطر دستگاه های پوز رو به این نام نامگذاری کردند. دستگاه های پوز همچنین به عنوان صندوق های فروشگاهی هم خطاب می شوند و این تعبیر به این علت هست که کلیه فعالیت های مالی یک مجموعه به وسیله این دستگاه کوچک صورت می گیرد.

مزایای استفاده از دستگاه پوز یا کارتخوان

استفاده از دستگاه های پوز، فروشگاه ها و شرکت های ارائه دهنده خدمات را قادر می سازد تا معاملات خود را به روشی متنوع و مدرن و بدون نیاز به وابستگی به یک مکان واحد انجام دهند.
دستگاه پوز یا کارتخوان وسیله ای کوچک و قابل حمل است و استفاده از آن برای افرادی که به واسطه شغلشان دائم در حال تحرک هستند، توصیه می شود. کامیون های پخش مواد غذایی، خدمات تعمیرات ساختمان ها و‌منازل، اماکن ورزشی و فروشندگان افراد مناسبی برای استفاده از این دستگاه ها هستند.
دستگاه های پوز به دلیل محبوبیت بالایی که دارند، پاسخگوی نیازهای کاربران هستند و سیستم های پرداختی آن ها را سازمان دهی می کنند.
دستگاه های پوز یا کارتخوان های قابل حمل، بسیار مقرون به صرفه هستند و به صاحبین کسب و کارهای کوچک این امکان را می دهند که بدون هرگونه سرمایه گذاری و یا پرداخت هزینه های مربوط به پشتیبانی نرم افزارها، معاملات خود را به راحتی و با روشی امن و هزینه های کمتر انجام دهند.
معایب استفاده از دستگاه های پوز یا کارتخوان

دستگاه های پوز و کارتخوان که در فروشگاه ها و شرکت های ارائه دهنده خدمات مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند مورد هدف کلاهبردان قرار بگیرند.
باتری دستگاه های پوز یکی دیگر از معایب آن ها است که استفاده از آن ها را برای مدت طولانی محدود می کند.
قطعی اینترنت و محدود شدن شبکه های متصل به اینترنت نیز می تواند موجب اختلال در عملکرد این دستگاه ها شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *