مقالات

نوار مغناطیسی یا مگنت کارتخوان چگونه کار می کند؟

نوار مغناطیسی یا مگنت کارتخوان

نوار مغناطیسی، یک فناوری حیاتی در سیستم‌های پرداخت الکترونیکی و امور مالی است که بر اساس خواص مغناطیسی مواد، اطلاعات را ذخیره و انتقال می‌دهد. در کارتهای بانکی و کارتهای اعتباری، نوار مغناطیسی معمولاً در پشت کارت قرار گرفته و شامل مسیرهایی از مواد مغناطیسی است که داده‌های مهمی نظیر شماره حساب بانکی یا اطلاعات مالی دیگر را به صورت رمزگذاری شده ذخیره می‌کند.

در مگنت کارتخوان ها، این نوارها توسط خواننده‌های مخصوص خوانده شده و اطلاعات به سیستم مورد نظر ارسال می‌شود. این فناوری، سرعت و راحتی در انجام تراکنش‌های مالی را بهبود می‌بخشد و هنوز به عنوان یکی از روش‌های پرکاربرد در امور مالی جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوار مغناطیسی (مگنت)کارتخوان چیست؟

نوار مغناطیسی (مگنت)کارتخوان یک قطعه سخت افزاری است که اطلاعات ذخیره شده در نوار مغناطیسی کارت بانکی را می خواند. این اطلاعات می تواند یک کد یا برخی از اطلاعات شخصی باشد که به شناسایی یک فرد کمک می کند.

اگر بخواهیم تاریخچه کوتاهی درباره این قطعه ذکر کنیم می توان گفت که در دهه 1960 بود که فارست پری، مهندس IBM، نوار های مغناطیسی که در نوارهای صوتی و تصویری به کار برده می شد را به یک کارت پلاستیکی چسباند. از آن زمان به بعد این فناوری با پیشرفت های تکنولوژیکی تکامل یافته است تا ایمنی و راحتی بیشتری را برای کاربران ارائه دهد.

نوار مغناطیسی (مگنت)کارتخوان چیست؟

5 کاربرد رایج کارتخوان مغناطیسی را می توان به صورت زیر ذکر کرد :

1- کارت شناسایی:

کارت شناسایی معمولا در ادارات یا موسسات آموزشی استفاده می شود. این کارت‌های شناسایی معمولاً حاوی اطلاعات اولیه در مورد یک فرد هستند که از قبل در دستگاه کارتخوان ذخیره می‌شوند و بعداً برای ثبت زمان یا حضور در زمان استفاده از آن استفاده می‌شوند. و بیشتر برای حضور و غیاب پرسنل کاربد دارد.

2- برنامه های کاربردی کنترل دسترسی:

بسیاری از سیستم های کنترل دسترسی از یک کارتخوان مگنتی استفاده می کنند که اطلاعات ذخیره شده روی نوار مغناطیسی کارت را می خواند تا اجازه دسترسی یا عدم دسترسی به یک فرد را بدهد.

3- پردازش تراکنش های بدهی و اعتباری:

استفاده بسیار رایج از نوار مغناطیسی (مگنت)کارتخوان را می توان به عنوان تراکنش های کارت بدهی و اعتباری در نظر گرفت. در این حالت، کارتخوان در یک دستگاه کوچک نصب می شود که در آن می توان کارتی را برای جمع آوری اطلاعات کاربر کارت، استفاده نمود.
نوار مغناطیسی (مگنت)کارتخوان به دو صورت مورد استفاده قرارا می گیرد :

4- کشیدن با دست:

برخی دستگاه‌ها از نوار مغناطیسی (مگنت)کارتخوان مبتنی بر کشیدن با دست استفاده می‌کنند. برای استفاده از چنین دستگاه هایی، کاربر باید نوار مغناطیسی کارت در دست را روی ناحیه خاصی از دستگاه بکشد. سپس دستگاه مگنت را برای جمع آوری اطلاعات می خواند.

5- ورودی :

برخی از دستگاه ها از نوار مغناطیسی (مگنت)کارتخوان مبتنی بر ورود به داخل دستگاه استفاده می کنند. برای چنین دستگاه هایی، کاربر باید کارت را برای چند ثانیه داخل یک فضای مشخص شده در دستگاه قرار دهد. سپس دستگاه کاربر را از انتقال موفقیت آمیز اطلاعات از کارت مطلع می کند.

نوار مغناطیسی (مگنت)کارتخوان چگونه کار می کند؟

یک کارتخوان یا مگنت قطعه ای مجهز به دستگاهی به نام سلونوئید است که می تواند ذرات مغناطیس شده در نوار مشکی کارت را بخواند. سلونوئید چیزی نیست جز سیم پیچی که در یک مارپیچ محکم بسته شده است. سیم پیچ به دور یک هسته فلزی پیچیده می شود که با عبور جریان از آن، میدان های مغناطیسی قوی در حول این هسته ایجاد می شود .

هنگامی که یک کارت نوار مغناطیسی روی این سطح حرکت می کند، ولتاژی را در سیم پیچ های دستگاه القا می کند. سپس ولتاژ تقویت می شود تا به صورت الکترونیکی ثبت شود و توسط یک پردازنده نصب شده در داخل کارتخوان برای دسترسی به اطلاعات خوانده شود.

نوار مغناطیسی (مگنت)کارتخوان چگونه کار می کند؟

مزیت کارت های نوار مغناطیسی در راه حل های کنترل دسترسی

1- استفاده آسان:

کارت های نوار مغناطیسی را می توان به راحتی در هر مکانی نصب و استفاده کرد. این فقط به یک دستگاه کوچک نیاز دارد و کاربران به راحتی می توانند عملکردهای آن را درک کنند.

2- مقرون به صرفه:

نوار مغناطیسی (مگنت)کارتخوان معمولاً با قیمت پایین در بازار موجود است.

3- ایمن:

اکثر کارت خوان های نوار مغناطیسی از فناوری پیشرفته ای استفاده می کنند که می تواند ایمنی بیشتری را هنگام استفاده در یک راه حل کنترل دسترسی ارائه دهد.

معایب کارت های نوار مغناطیسی در راه حل های کنترل دسترسی

1- ممکن است آسیب ببیند:

کارت مغناطیسی می تواند به راحتی از یک خراش کوچک یا حتی در اثر قرار گرفتن در معرض نیروی مغناطیسی اشتباه آسیب ببیند.

2- از راه دور کار نمی کند:

کارت های نوار مغناطیسی از راه دور کار نمی کنند. برای اینکه کاربر بتواند اطلاعات را بخواند، اتصال و تماس کارت به کارتخوان ضروری است.
خواندن داده ها از یک نوار مغناطیسی

پیشنهاد مطالعه: تعمیر دستگاه کارتخوان و رفع اشکالات آن .

 Swipe the Card :

 Swipe the Card :

برای شروع فرآیند، کاربر کارت نوار مغناطیسی را از طریق کارتخوان می کشد. این حرکت به هد کارتخوان اجازه می دهد تا تغییرات میدان مغناطیسی ناشی از ذرات مغناطیسی روی کارت را تشخیص دهد.

1- تقویت سیگنال:

سیگنال تولید شده توسط هد کاتخوان نسبتا ضعیف است، بنابراین از تقویت کننده برای تقویت سیگنال قبل از ارسال به رمزگشا استفاده می شود.

2- رمزگشایی داده ها:

رمزگشا سیگنال تقویت شده را می گیرد و داده های باینری را تفسیر می کند و آن را به قالبی تبدیل می کند که می تواند توسط سیستم متصل استفاده شود، مانند پایانه پرداخت یا سیستم کنترل دسترسی

3- پردازش اطلاعات:

هنگامی که داده ها رمزگشایی شدند، سیستم متصل می تواند از آن برای تکمیل تراکنش مورد نظر یا اعطای دسترسی بسته به برنامه استفاده کند.

سخن نهایی

در نهایت، می‌توان نتیجه گیری کرد که نوار مغناطیسی به عنوان یک فناوری حیاتی در سیستم‌های پرداخت الکترونیکی و امور مالی به خوبی جا افتاده است. این فناوری با استفاده از خواص مغناطیسی مواد، اطلاعات حساس را رمزگذاری کرده و انتقال می‌دهد.

کارتهای بانکی و اعتباری با نوار مغناطیسی به عنوان یک وسیله اصلی برای ذخیره و انتقال اطلاعات مالی شناخته می‌شوند. همچنین، مگنت کارتخوانها این نوارها را خوانده و اطلاعات را به سیستم مناسب ارسال می‌کنند، که این امر سرعت و راحتی در انجام تراکنش‌های مالی را تضمین می‌کند.

با توجه به کاربردهای متعدد این فناوری، به نظر می‌رسد که نوار مغناطیسی همچنان یکی از راه‌های محبوب و کارآمد در امور مالی جهانی باقی مانده و با اینکه ممکن است با چالش‌هایی همچون آسیب‌پذیری به خراش یا نیاز به تماس مستقیم مواجه شود، از آن به عنوان یک ابزار مهم در تراکنش‌های مالی استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *